Jesenné inšpirácie z hlavného mesta Európy

Jeseň je obdobie, s ktorým sa v prírode spája žltá, oranžová a hnedá. Toto farebné spektrum možno ozvláštniť kombináciou letničiek, trvaliek a tráv. Práve na jeseň totiž vďaka nahým korunám dostáva viac priestoru spodná etáž. V článku vyzdvihneme najmä netradičnejšiu fialovú, ktorej použitie v bruselskej záhradnej architektúre sa mi veľmi páčilo.
verbena

Verbena (Železník argentínsky) je výrazná svojimi fialovými kvetmi aj vzrastom, ktorý dosahuje výšku človeka. V Argentíne, odkiaľ pochádza, ju využívajú ako trvalku, u nás skôr ako vďačnú letničku. Vďačnú preto, že sa v záhrade rozmnožuje samovýsevom a vy z nej tak máte aj ďalší rok radosť bez starostí.

verbena

Pri potulkách Bruselom som Verbenu našiel v kombinácii s Gaurou, ktorá má podobné nároky ako Verbena. Alternatívou bola aj jej kombinácia s voňavým Feniklom. Všetky tieto rastliny sa rady vyhrievajú na slnku.

fenykel

Jesenný záhon v záhrade si môžete ozvláštniť aj letničkou Cleome, ktorá v ňom pôsobí ako fialová tanečnica vo vetre. Aj keď môže mať až 1,5 m, nepotrebuje oporu (no do najväčšieho víchru by som ju nedával). Čo Cleome v záhrade potrebuje je svetlo a vlhko, o ktoré na jeseň núdza nie je. Letnička kvitne od júna do októbra a kvet môžete dať do vázy – vydrží až 2 týždne.

cleome

Ak sa vám spomenuté kvety zdali na jeseň prioptimistické, vašou srdcovkou bude skôr Echinacea. V lete plná farieb v odtieňoch červenej a žltej, no ak ju na jeseň nezrežete, dosiahnete čistú dekadenciu. V prospech výberu tejto skromnej trvalky hovoria aj jej liečivé účinky.

4Echinacea

Ak hovoríme o dekadencii, nedá mi nespomenúť Echinops (Ježibabu). Túto trvalku som našiel v kombinácii s trávou Stipa. Ako môžete vidieť na obrázku, stabilita modrých guľovitých kvetov sa dobre znáša s dynamikou menších tráv.

Echinops

Inšpirovali vás Bruselské variácie? Kontaktujte nás a máte ich hneď na svojej záhrade.